Polityka, Z ostatniej chwili

Kim jest nowy Wojewoda Małopolski?

Opublikowano: 20 grudnia, 2023 o 3:21 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Krzysztof Jan Klęczar, dotychczasowy burmistrz Gminy Kęty, a także szef małopolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, w ubiegłym tygodniu decyzją premiera Donalda Tuska został powołany na stanowisko wojewody małopolskiego.

Przybliżmy sylwetkę nowego wojewody:

Urodził się 20 maja 1982 roku w Oświęcimiu.

Siła nauki, czyli Uniwersytet Rolniczy przede wszystkim
Krzysztof Jan Klęczar podkreśla swój silny związek z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie (do 2008 roku – Akademią Rolniczą). To tam uzyskał stopień magistra inżyniera na kierunku zootechnika (specjalność: rybactwo i ochrona wód). Także w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt, w 2011 roku zdobył stopień doktora nauk rolniczych, z dyscypliny rybactwo. Swoją rozprawę doktorską poświęcił tematowi „Wpływ ołowiu na wzrost ciała i stężenie wybranych hormonów metabolicznych u karpia”.

W 2006 roku rozpoczął pracę zawodową w strukturach tejże uczelni, zajmując kolejno stanowiska: kierownika Klubu Akademickiego, kierownika Centrum Kształcenia Ustawicznego, dyrektora Centrum Transferu Technologii. Był też pełnomocnikiem Rektora Uniwersytetu Rolniczego w zakresie zarządzania projektami, Funduszy Europejskich, zarządzania własnością intelektualną. W latach 2012-2013 pełnił funkcję prezesa zarządu Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Sp. z o.o.

Był też koordynatorem Uniwersytetu dla Młodzieży oraz Uniwersytetu III Wieku przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Jest także współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Studenckiego Koła Przyjaciół Dzieci Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Był również członkiem Rady Absolwentów przy Rektorze UR w Krakowie.

Za swoją działalność otrzymał Nagrodę Rektora Uniwersytetu Rolniczego za szczególne osiągnięcia organizacyjne w działalności studenckiej, Nagrodę Rektora Uniwersytetu Rolniczego II oraz I stopnia oraz Medal okolicznościowy 60-lecia Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie jest mi szczególnie bliski. Ta uczelnia mnie ukształtowała, przekonała o znaczeniu transferu wiedzy, roli specjalistycznej działalności badawczej i edukacyjnej oraz potencjale krakowskiego środowiska naukowego. Kraków jest miastem nauki i możemy być z tego dumni! – podkreśla wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Rozwój
Swoje zainteresowania Krzysztof Jan Klęczar rozwijał również na warszawskim Uniwersytecie SWPS (Wydział Psychologii w Katowicach), gdzie zdobył tytuł magistra psychologii (specjalność: psychologia kliniczna dzieci i młodzieży). Natomiast w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu ukończył studia podyplomowe na kierunku Master of Business Administration (MBA).

Ukończył także kursy i szkolenia specjalistyczne m.in. z zakresu zarządzania własnością intelektualną, zarządzania transferem wiedzy, praktycznego zarządzania projektami, efektywnego zarządzania zespołem projektowym, kontroli zarządczej, zamówień publicznych.

W swojej karierze zawodowej ma także stanowisko członka zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego Sp. z o.o., które zajmował w latach 2013-2014.

W ramach dodatkowych obowiązków służbowych był również kierownikiem projektów współfinansowanych m.in. ze środków PO KL, PROW, MRPO (łączna wartość zrealizowanych projektów przekracza 200 mln zł) oraz ekspertem w projektach dotyczących rozwoju innowacyjnej gospodarki i przedsiębiorczości. Uczestniczył w wizytach studyjnych i wyjazdach eksperckich (m.in. we Włoszech, Francji, Austrii, Niemczech, Estonii, na Słowacji, Ukrainie oraz Węgrzech). Był członkiem Lokalnej Grupy Sterującej (projekt InTraMed – C2C, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II).

Jest autorem i współautorem licznych publikacji naukowych oraz popularnonaukowych w czasopismach krajowych, jak również zagranicznych z zakresu: rybactwa, zootechniki, toksykologii środowiska wodnego, ochrony środowiska, zarządzania własnością intelektualną, transferu wiedzy i technologii oraz samorządu terytorialnego.

Samorząd we krwi
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zaznacza, że wyrósł z samorządu terytorialnego.

Dorastałem w rodzinie, gdzie ten samorząd był we krwi. Mój ojciec też był samorządowcem – był wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Oświęcimskiego, ale też był przez 20 lat szefem najpierw zakładu budżetowego, potem spółki komunalnej wodociągów w Kętach, więc ta polityka i działalność zawsze u nas w domu byłamówi wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

Krzysztof Jan Klęczar przez dwie kadencje był członkiem zarządu Dzielnicy „Stare Miasto” w Kętach. Pracował także jako radny Rady Miejskiej w Kętach. W 2014 roku został wybrany do Rady Powiatu w Oświęcimiu (nie złożył ślubowania w związku z objęciem mandatu burmistrza Kęt). Był także członkiem zarządu Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego w Bielsku-Białej.

W 2014 roku został wybrany na burmistrza małopolskich Kęt. W wyborach samorządowych w roku 2018 objął to stanowisko ponownie, uzyskując prawie 80% głosów.Szalenie ważnym ambicjonalnie było dla mnie objęcie funkcji burmistrza gminy Kęty, zwłaszcza że mieszkam tam w trzecim pokoleniu. Dziadek, ojciec też społecznie działali. To była dla mnie sprawa bardzo honorowapodkreśla wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Otrzymał Nagrodę im. Marty Garapich Samorządowiec Podbeskidzia. Jest Laureatem Plebiscytu Samorządowiec Roku 2018 („Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, SGiPM). Otrzymał też Medal pamiątkowy XX-lecia Powiatu Oświęcimskiego.

Działanie samorządu to jest rozwiązywanie ludzkich problemów, budowanie sojuszy i porozumień. To jest esencja polityki – dodaje wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

Służyć innym
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar ma szerokie doświadczenie w działalności społecznej.

Przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Samorządu Studentów Uniwersytetu Rolniczego. W 2015 roku był też przewodniczącym Porozumienia Samorządów Studenckich Uczelni Krakowa.

Na liście instytucji i organizacji, w których prace się zaangażował, są m.in.: Koło Naukowe Rybaków, Parlament Studentów RP w Warszawie (członek Komisji Rewizyjnej), Porozumienie Samorządów Studentów Uczelni Rolniczych (członek prezydium), Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, Małopolska Rada Edukacji, Rada Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach (przewodniczący w latach 2014-2021), Rada Społeczna GZOZ w Kętach (przewodniczący od 2014), Rada Programowa TVP O. Kraków, Polski Związek Wędkarski – Koło Kęty (członek zarządu w latach 2012-2014).

Otrzymał Odznakę Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Odznakę Za Wybitne Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Uhonorowano go także Złotą Odznaką Zasłużony dla Polskiego Związku Niewidomych – Okręg Małopolski.

Był wolontariuszem m.in. w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, ośrodkach kultury, świetlicach środowiskowych czy organizacjach pozarządowych. Jest właścicielem gospodarstwa edukacyjnego pn. „Zagroda Zielonego Doktora” i pomysłodawcą oraz liderem grupy dla młodzieży pn. „Sfora Zielonego Doktora”.

Odkąd jestem dorosły, pracuję z dziećmi i z młodzieżą. Zaczęło się to jeszcze w czasach studenckich. Razem z moją żoną, wówczas jeszcze dziewczyną, odwiedzaliśmy domy dziecka. Zawsze bliski był mi wolontariat. Gospodarstwo, którym od lat kieruję, ma charakter gospodarstwa edukacyjnego. Często spotykam się z młodymi ludźmi i przy zwierzętach, przy pracy rozmawiamy o różnych trudnych rzeczach, więc dalej nie porzuciłem wolontariatu. Nie chcę o tym dużo mówić, bo nie chodzi o to, żeby się chwalić, ale dalej mam kilka takich miejsc, które regularnie odwiedzam, więc bezsprzecznie swoją przyszłość wiążę ze sferą pomocy drugiemu człowiekowi, choć niekoniecznie w sensie zawodowym – podkreśla wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Ludowiec
Krzysztof Jan Klęczar od 2021 roku jest prezesem Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Małopolsce, a od 2022 roku członkiem Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. Z tą formacją polityczną związany jest od lat jako prezes Koła Kęty (2011-2016), prezes Zarządu Gminnego w Kętach (2011-2020), wiceprezes Zarządu Powiatowego w Oświęcimiu (2011-2020), członek Zarządu Wojewódzkiego w Krakowie (2012 – nadal), członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego w Krakowie (2016 – nadal), koordynator wojewódzki Ruchu Obrony Polskiej Samorządności, koordynator wojewódzki Forum Myśli Społecznej, członek Rady Naczelnej (2018 – nadal). Został wyróżniony Medalem pamiątkowym 125-lecia powstania Ruchu Ludowego oraz odznaczeniem „Za Zasługi dla Związku Młodzieży Wiejskiej”.

Mój dziadek, Władysław był ludowcem i jednym ze współzałożycieli kółka rolniczego w Kętach w latach 40-tych. Po wojnie w PSL był mój ojciec, a teraz ja jestem już pokoleniem ludowców w naszym domu, więc ta samorządność i służba publiczna zawsze u nas była – mówi Krzysztof Jan Klęczar.

Prywatnie
Szczęśliwy mąż i ojciec.

Ma patenty żeglarskie – żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego. Jest sędzią sportu wędkarskiego. Za swoją działalność wyróżniony Medalem „Za Zasługi w Rozwoju Wędkarstwa”.

Szeroko związany ze sportem. Ma Medal okolicznościowy Małopolskiego Związku Piłki Nożnej oraz Honorową Odznakę Polskiego Związku JUDO w stopniu złotym.

Nowa misja: wojewoda małopolski
Z dniem 14 grudnia premier Donald Tusk, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego, powołał Krzysztofa Jana Klęczara na urząd wojewody małopolskiego.

Kluczową sprawą z punktu widzenia sprawowania funkcji wojewody jest to, do czego tak naprawdę wojewoda jest powołany. Reprezentuje rząd w terenie, ale sprawuje – nie podoba mi się do końca to słowo – nadzór. Wojewoda jest partnerem, łącznikiem samorządu terytorialnego z rządem. Na tym chciałbym się skupić podsumowuje Krzysztof Jan Klęczar.

źródło: UM WM

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"