Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Oszukiwali na chorobowym. Jeden biegał w maratonie a drugi promował się na Facebooku

Opublikowano: 5 lutego, 2019 o 6:33 am   /   przez   /   komentarze (0)

Na zwolnieniach lekarskich rocznie spędzamy ok. 280 mln dni. To oznacza, że przeciętnie każdy pracujący przez ponad trzy tygodnie w roku przebywa na chorobowym. Polacy są aż tak chorowici? Niekoniecznie. Poniżej przedstawiamy najbardziej absurdalne przypadki „chorób” Sądeczan, jakie wynikają z kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich przeprowadzonych przez ZUS! Przeczytajcie, jakie „kwiatki” wyłapują kontrolerzy ZUS.

Jeśli przebywasz na zwolnieniu lekarskim, może odwiedzić cię  kontroler z ZUS lub możesz dostać zaproszenie na badanie do lekarza orzecznika. Kontroler sprawdza, w jaki sposób wykorzystujesz czas zwolnienia, natomiast lekarz orzecznik kontroluje, czy Twoje zwolnienie jest  zasadne.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek prowadzić kontrolę orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Kontrole wykazują  czy prawidłowo chorzy  korzystają z chorobowego, czy też nie wykorzystują tego okresu na dorabianie do pensji,  wycieczki, remonty mieszkań lub prace w gospodarstwie.

Wyniki kontroli w nowosądeckim ZUS i podległych jednostkach

W III kwartale 2018 r. sądecki ZUS skontrolował ponad 888 osób. W 17 przypadkach wydano decyzję pozbawiającą prawa do zasiłku. Kwota cofniętych zasiłków z tytułu niewłaściwego wykorzystania zwolnień lekarskich wyniosła 16,7 tys. złotych. Łącznie od początku roku ZUS w Nowym Sączu i podległe mu placówki skontrolowały prawie 2,6 tys. osób, z czego 107 pozbawiono prawa do  zasiłku w wyniku niewłaściwego wykorzystania zwolnienia. Kwota cofniętych zasiłków z tego tytułu to 92,5 tys. złotych.

Po kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, w III kwartale 2018 r. ZUS w Nowym Sączu wydał 1,3 tysiąca orzeczeń z czego 122 badane osoby uznano za zdolne do pracy. Kwota cofniętych zasiłków chorobowych z tego tytułu wyniosła 51,1 tys. złotych. Łącznie od początku roku wydano 5,1 tys. orzeczeń z czego 476 badanych osób uznano za zdolne do pracy, kwota cofniętych zasiłków – 200 tys. złotych.

Poniżej najciekawsze przykłady nieprawidłowego wykorzystania zwolnień lekarskich, z którymi ZUS spotkał się w czasie przeprowadzanych kontroli w 2018 r:

  • Pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego uczestniczył w kursie prawa jazdy. W czasie gdy jechał z instruktorem nauki jazdy, zauważył go członek zarządu firmy, w której pracował. Zasiłek został mu cofnięty.
  • Pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego brał udział w zawodach biegowych. Listę zawodników maratonu wraz ze zdjęciami chorego z imprezy dostarczył do ZUS jego pracodawca. Zasiłek został mu cofnięty.
  • Pan ze schorzeniem kręgosłupa brał udział w zawodach Biznes Ligii. Tłumaczył, że ćwiczenia fizyczne pomagają mu w rehabilitacji. Zasiłek został mu cofnięty.
  • Pracownik jednej z firm wyjechał razem z żoną na wczasy w Egipcie, w czasie pobytu żona robiła zdjęcia i umieszczała je na popularnym portalu społecznościowym, z oznaczeniem miejsc, które odwiedzili. Zdjęcia zauważył pracodawca i zwrócił się do ZUS o kontrolę. Pan tłumaczył, że to zdjęcia sprzed roku i odwołał się od decyzji ZUS do sądu. Sprawę w sądzie przegrał, zasiłek został mu cofnięty.
  • Jedna pani w czasie zwolnienia lekarskiego występowała jako wokalistka przed publicznością. Zdjęcia z imprezy zostały umieszczone w internecie. Cofnięto jej zasiłek.
  • W czasie zwolnienia lekarskiego pracownicy ZUS zastali przedsiębiorcę w czasie obsługiwania klientów. Tłumaczył się, że przyszedł tylko na chwilę, a jego pracownik akurat musiał wyjść do toalety. Temu panu cofnięto zasiłek.
  • Pan w czasie zwolnienia lekarskiego, związanego ze schorzeniem kręgosłupa, dźwigał cegły na budowie, pomagając przy budowie domu swojej córki. Zasiłek został mu cofnięty.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"