Spacerownik, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Wielkie Serca Środowiskowego Domu Samopomocy. To już 10 lat!

Opublikowano: Kwiecień 14, 2018 o 8:14 am   /   przez   /   komentarze (1)

W dniu 11 kwietnia 2018 roku kontynuowano obchody Jubileuszu 10-lecia istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „GNIAZDO” . Tym razem uroczystość odbyła się w kinie „Sokół” w Starym Sączu.

Swoją obecnością zaszczyci: p. Ewa Podłęcka – przedstawiciel Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, p. dyrektor Marta Mordarska z Małopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, p. dyrektor Halina Hajtek z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, włodarze gminy: p. Jacek Lelek – Burmistrz Starego Sącza oraz p. Ewa Zielińska – Przewodnicząca Rady Miasta Starego Sącza, p. Władysław Wnętrzak – Wójt Gminy Rytro, zaprzyjaźnieni kapłani: ks. o. Stanisław Olesiak – duchowy opiekun podopiecznych Stowarzyszenia „GNIAZDO”, ks. Marek Tabor – proboszcz parafii pw. Św. Elżbiety w Starym Sączu oraz ks. Mariusz Żaba – dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania „OPOKA” w Starym Sączu. Swoją obecnością uświetnili także:  p. Franciszek Tudaj – kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Sączu, p. Janina Nalepa – emerytowany kierownik OPS w Starym Sączu, p. Maria Sosin – dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki w Starym Sączu, oraz przedstawiciele szkół, przedszkoli i placówek oświatowych: p. Wioletta Nowak – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu, p. Grzegorz Garwol – dyrektor Szkoły Podstawowej w Barcicach, p. Izabela Citak – dyrektor  Gminnego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi w Starym Sączu, p. Renata Burchel – dyrektor Szkoły bPodstawowej w Gołkowicach, p. Jolanta Koszkul – kierownik Placówki Wsparcia Dziennego w Starym Sączu, p. Marian Potoniec – komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Starym Sączu, p. Joanna Ustarbowska-Dudka – Dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Starym Sączu, kierownicy i dyrektorzy zaprzyjaźnionych ŚDS-ów,  WTZ-ów i DPS-ów oraz przyjaciele ŚDS: p. Jolanta Czech – redaktor parafialnej gazetki „Z Grodu Kingi”, Alicja i Tadeusz Bielakowie, Adam Wlazło, Henryk Koział, Aneta Mamala, Jacek Mamala, Andrzej Gorczowski i Jerzy Gurba.

Obchody Jubileuszu rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej z 10-letniej działalności domu, którą przedstawiła p. Anna Górz. Następnie swoim występem uroczystość uświetnili  podopieczni z kabaretu „Gumowe Ucho”, działającego w Środowiskowym Domu Samopomocy.

Bardzo ważnym punktem uroczystości było wręczanie przez p. kierownik – Joannę Homoncik, terapeutę – Martę Salamon oraz uczestnika – Sławomira Ramsa pamiątkowych statuetek – „SERC”  przygotowanych wspólnie z naszymi podopiecznymi w ramach zajęć. Złożono serdeczne podziękowania osobom, które przyczyniły się do powstania, funkcjonowania i rozwoju ŚDS oraz które w szczególny sposób go wspierały i nadal wspierają.

Gorące podziękowania skierowała p. kierownik Joanna Homoncik  do  Pana Mariana Cyconia, słowami: „Wdzięczności za to co Pan uczynił dla tych najbardziej potrzebujących nie da się wyrazić słowami, nawet gdyby one były najbardziej wyszukane. Nasza wdzięczność dla Pana i tego co Pan zrobił tkwi głęboko w naszej świadomości i sercach tych wszystkich, których otaczamy naszą troską w tym Domu. Dziękujemy.” To właśnie pan Marian Cycoń 10 lat temu jako Burmistrz Starego Sącza, nie tylko podjął decyzję o powstaniu Środowiskowego Domu Samopomocy, ale także stworzył wspaniałe warunki, szansę i możliwość niesienia pomocy osobom samotnym, starszym i niepełnosprawnym. Pani kierownik serdecznie podziękowała także rodzicom i opiekunom a także uczestnikom ŚDS za ich zaangażowanie, otwartość i współpracę: „To dzięki Wam kochani czerpiemy siły do życia ciesząc się z waszych radości i sukcesów. Jestem przekonana, że to co najlepsze i najpiękniejsze jest jeszcze przed nami.”

Podziękowania na ręce burmistrza Jacka Lelka i pani Zosi Wcisło, którzy od samego początku wspierali ŚDS.

W dalszej kolejności p. kierownik skierowała swoje podziękowania współpracowników, koleżanek i kolegów, za wielkie zaangażowanie w budowanie wspólnoty, dbanie o to aby ŚDS nie był tylko instytucją realizująca zapisy prawa, ale  był miejscem ciepłym, przyjaznym, w którym osoby niepełnosprawne czułyby się jak u siebie w domu. Podziękowała również tym, którzy współpracowali z ŚDS w ciągu tych 10-lat i zostawili tam cząstkę swojego życia.

Ta wyjątkowa uroczystość była okazją do wspomnień. W ŚDS udało się zrealizować wiele ciekawych przedsięwzięć, jak: wycieczki, pikniki, festyny, sztuki teatralne, widowiska, warsztaty rękodzielnicze, zawody sportowe, imprezy okolicznościowe i wystawy prac. Nawiązano współpracę z wieloma instytucjami, ośrodkami wsparcia, szkołami, stowarzyszeniami, parafiami, artystami i przedsiębiorcami. W działalność domu angażowali się wolontariusze, uczniowie i studenci, także zagraniczni.

Jubileusz uświetnił występ nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Starym Sączu pod kierunkiem p. dyrektor Joanny Ustarbowskiej-Dudka.

Pracownicy ŚDS zostali szczególnie docenieni przez p. Ewę Zielińską – Przewodniczącą Rady Miejskiej w Starym Sączu, która wręczyła im pamiątkowe statuetki i kwiaty. Natomiast na ręce p. kierownik zostały przekazane życzenia, okolicznościowe grawery oraz mnóstwo upominków dla całej Społeczności ŚDS.

Na kolejne 10-lecie życzymy ŚDS odważnych i innowacyjnych pomysłów na dalszy rozwój oraz wielu sukcesów. Oby każdy następny rok przynosił pomyślną realizację założonych celów i satysfakcję z ich osiągnięcia.

Komentarze

Komentarze (1)

  • Kwiecień 16, 2018 o 10:14 am teresa

    oj Pani Przewodnicząca Rady Miejskiej wręcza białe róże. Skandal !!!!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a