Kultura, Z ostatniej chwili

Jury z wizytą u Ady Sari w Starym Sączu i na Woli Kroguleckiej

Opublikowano: Maj 19, 2017 o 9:27 am   /   przez   /   komentarze (2)

Koncertem muzyki dawnej „Arie i pieśni barokowe” w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego oraz Orkiestry Barokowej Akademii Muzycznej w Krakowie zakończył się siódmy dzień XIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. To już taka tradycja, że podczas niemal każdej edycji tego wydarzenia kulturalnego jeden z wieczorów przygotowuje ta właśnie uczelnia.

W kościele pw. św. Kazimierza zabrzmiały utwory Jana Sebastiana Bacha, Maksa Regera, Feliksa Mendelssohna i Roberta Fuchsa. Z krótkim recitalem organowym wystąpił Michał Białko. Wieczór wypełniły też kompozycje wokalno-instrumentalne Bacha. Muzyków poprowadził Marek Toporowski. Dziś była przerwa w przesłuchaniach, bo artyści zakwalifikowani do finału mieli dzień na próby z orkiestrą.

Przedstawiciele jury (na czele z przewodniczącą Małgorzata Walewską) oraz organizatorzy (dyrektorzy: Antoni Malczak i Liliana Olech) odwiedzili Stary Sącz, rodzinne miasto patronki konkursu. Przed domem artystki, pod pamiątkową tablicą, złożyli kwiaty. Towarzyszył im burmistrz Jacek Lelek. W Muzeum Regionalnym im. Seweryna Udzieli, gdzie znajduje się wiele pamiątek po Adzie Sari, o wielkiej śpiewaczce i rodzinie Szayerów opowiadał prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, zarazem kustosz tej placówki Andrzej Długosz.

Później gospodarz miasta i gminy zawiózł gości na Wolę Krogulecką koło Barcic, gdzie znajduje się wspaniała wieża widokowa, z której podziwiali panoramę Beskidu Sądeckiego.

Emocje związane z XVII Konkursem Sztuki Wokalnej im. Ady Sari dzisiaj (w piątek) będą ogromne. Bowiem o godz. 18 w Małopolskim Centrum Kultury rozpocznie się konkursowy finał. Młodzi artyści z towarzyszeniem Orkiestry Opery Krakowskiej pod batutą Marty Kluczyńskiej będą wykonywali po dwie operowe arie wybrane przez siebie z listy obowiązkowej. W nocy jury ogłosi nazwiska laureatów.

W sobotę o godz. 19 końcowa gala, wręczenie nagród i ostatnie w tej edycji „Ady Sari” występy najlepszych wokalistów. Przypomnijmy, że rywalizacja młodych śpiewaków jest transmitowana – po raz pierwszy w historii – w internecie, na stronie: www.adasari.pl.

Zapraszamy!

MCK Sokół

fot. Wiesław Żygłowicz i Piotr Droździk

Komentarze (2)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

  • Maj 19, 2017 o 12:25 pm Zofia z Woli

    Super pomysł z platformą widokową na Woli. Dziękujemy Panie Burmistrzu!!!

    Odpowiedź
  • Maj 19, 2017 o 6:23 pm taki

    Panie Burmistrzu ,czy nie wstyd było prowadzic gosci ul Sobieskiego ,obok rozwalającej się rudery ? , czy nikt nie widzi ,że w każdej chwili może się to zawalić ,połowę ulicy zasypie gruz.Czy miasto bierze odpowiedzialnośc za skutki katastrofy. a tak poza tym ,czy nie wstyd władzom miasta ,że obok tej rudery na płocie wisi wyblakły baner z naszym Ojcem Świętym ? , taki sam wyblakły wisi na ul Piłsudskiego tez na ruderze w której kiedyś mieszkali p Urlik. Wstyd dla miasta i jego mieszkańców.

    Odpowiedź

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a