Kultura, Z ostatniej chwili

XXIV Wieczór Artystyczny z cyklu „PALI SIĘ FAJKA NOCY…”

Opublikowano: Sierpień 9, 2017 o 8:28 am   /   przez   /   komentarze (0)

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu serdecznie zaprasza na kolejny – już XXIV Wieczór Artystyczny z cyklu „PALI SIĘ FAJKA NOCY…”, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 13 sierpnia 2017 r. o godz. 20.30 na nowosądeckich Plantach – obok kawiarni „Spóźniony Słowik”. Tym razem Wieczór poświęcony będzie poezji Bolesława Leśmiana i twórczości poetów indyjskich: Manika Godghate (Grace’a), Borkara i Aartima Prabhu.

Wykonawcy koncertu to:

  • Elżbieta Rojek – aktorka, wokalistka, między innymi Orkiestry Św. Mikołaja, a także wieloletnia aktorka Teatru „Gardzienice”;
  • Waldemar Rychły – kompozytor, muzyk, współtwórca legendarnego Kwartetu Jorgi;
  • Mandar Purandare – aktor, wykładowca języka hindi na Uniwersytecie im. Adama
    Mickiewicza w Poznaniu.

Towarzyszą im projekcje multimedialne autorstwa Marii Porzyc.

Wstęp wolny.

Przystanek Poezja to odkrywanie wątków hinduskich w poezji Leśmiana. To „plątanie” języka polskiego i języka Leśmianowskiego z językiem Marathi i Hindi. To szukanie dźwięku i nastroju poetyckiego w połączeniu dwóch, jakże różnych krajobrazów –  słonecznego krajobrazu Indii i mglistego krajobrazu Polski. To Leśmianowskie przedświty, świty, południa, popołudnia i głębokie noce „zaślubione” z hinduskimi ragami, z których każda jest przyporządkowana konkretnej porze dnia i nocy. To muzyczno słowna podróż do Indii oraz podróż poprzez Polskę Leśmiana. To inspiracja. To miłość do polskiej poezji Mandara Purandare, ciekawość nowego świata muzycznego Waldemara Rychłego i bycie pomiędzy słowem a muzyką Elżbiety Rojek.

Leśmian swoim wierszom często nadawał tytuły i umiejscawiał je w bardzo konkretnym czasie, np. przed świtem, wieczór, głęboka noc, co budowało różnorodne kolory i nastroje. Każda z rag indyjskich ma przyporządkowaną sobie porę dnia i nocy, np.: Raga Malkouns to głęboka noc, natomiast Raga Sarang to popołudnie, na dodatek deszczowe popołudnie! Wykonanie następujących po sobie rag może trwać wiele godzin i wtedy poszczególne utwory oddają zmieniający się nastrój pory dnia i nocy. Ta „wspólność” czyni to spotkanie jeszcze bardziej interesującym.

Autor: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a