Na sygnale

Metodą na „funkcjonariusza”wyłudzili 140 tysięcy złotych

Opublikowano: Maj 14, 2019 o 7:22 am   /   przez   /   komentarze (0)

W związku z tym, że sądecka Policja otrzymała dzisiaj już kilka zgłoszeń dotyczących prób wyłudzenia pieniędzy m.in. metodą „na wnuczka” funkcjonariusze ponawiają apel o rozwagę i ograniczone zaufanie podczas prowadzenia rozmów telefonicznych z osobami proszącymi o przekazanie pieniędzy. Przypomnę, że w ubiegły czwartek (8 maja br.) oszust wykorzystując metodę „na funkcjonariusza” wyłudził od małżeństwa zamieszkującego Sądecczyznę aż 140 tysięcy złotych.

Dzisiaj oszuści dzwonili na telefony stacjonarne i podawali się za wnuka, bratanka i syna rozmówców. Informowali, że mieli wypadek  samochodowy i pilnie potrzebują gotówki, prosząc jednocześnie o przekazanie pieniędzy znajomemu, który się po nie zgłosi. Na szczęście wszystkie osoby w porę zorientowały się, że rozmawiają z oszustem i przerwały połączenie.

Policjanci radzą, by w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać w podobny sposób, podając się przez telefon np. za krewnego – natychmiast zakończyć rozmowę telefoniczną! Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich, a najlepiej wykonajmy telefon zwrotny do osoby, za którą podaje się oszust, by upewnić się czy faktycznie znalazł się w trudnej sytuacji i potrzebuje pieniędzy. Wykonanie takiego telefonu pozwoli sprawdzić sytuację i uchroni przed utratą pieniędzy w przypadku próby ich wyłudzenia. Pamiętajmy również, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 997/112 (należy pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystaniu z innego aparatu telefonicznego).

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a