Na sygnale, Z ostatniej chwili

WIELKANOC 2019 – czyli jak bezpiecznie spędzić święta

Opublikowano: 18 kwietnia, 2019 o 8:12 am   /   przez   /   komentarze (0)

Zbliża się Wielkanoc. To czas, w którym wielu z nas opuści swoje domy i mieszkania, by wyjechać w długą trasę do rodziny, przy okazji robiąc przedświąteczne zakupy w zatłoczonych sklepach czy centrach handlowych.

Dla większości to okres szczególnie radosny, spędzany w gronie najbliższej rodziny, natomiast dla funkcjonariuszy to czas wzmożonej służby. Na ulicach miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego, pojawi się więcej patroli policyjnych, a wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców Sądecczyzny.

W okresie świątecznym w wielu miejscach grupowania się osób – np. na dworcach, przystankach czy w centrach handlowych będą też policjanci. Oprócz tych umundurowanych, nad naszym bezpieczeństwem czuwać będą także nieumundurowani wywiadowcy. Ich głównym celem są kieszonkowcy i złodzieje, którzy podczas świąt działają szczególnie intensywnie.

Mimo wzmożonych działań sądeckich policjantów, należy pamiętać, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych. W tym świątecznym okresie nie zapominajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie stwarzajmy mu jej. Zróbmy wszystko, aby te dni upłynęły nam w miłej i spokojnej atmosferze.

PRZEDŚWIĄTECZNE ZAKUPY

W okresie przedświątecznym sporo czasu spędzamy w zatłoczonych centrach handlowych, sklepach czy na bazarach. Bardzo często w takich miejscach, po wcześniejszej obserwacji, złodziej typuje swoją ofiarę.

W takich miejscach notuje się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy wykorzystują bowiem tłok, który często sami tworzą i naszą nieuwagę spowodowaną zaangażowaniem w robienie zakupów.

By nie stwarzać okazji do kradzieży, nie trzymajmy dokumentów i pieniędzy w wózkach z zakupami czy w tylnych kieszeniach spodni oraz w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Policjanci apelują, aby kobiety trzymały torebki np. pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki.

Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu  powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas kod PIN. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę, warto by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Wówczas, gdy padniemy ofiarą kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty.

POZOSTAWIAJĄC DOM LUB MIESZKANIE

Zbliżający się okres wzmożonych wyjazdów na święta, wiąże się często z pozostawieniem domu czy mieszkania bez opieki. Aby nie paść ofiarą włamywacza, należy przestrzegać kilku elementarnych zasad bezpieczeństwa.

Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć przed wyjazdem swoje mieszkanie. Podstawą są solidne drzwi i dobre okna, których przed wyjazdem nie zapomnijmy zamknąć. Dodatkowym zabezpieczeniem, które będzie trudną przeszkodą do pokonania dla złodzieja są rolety antywłamaniowe. Wyjeżdżając na dłuższy okres, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników (np. okien zasłoniętych w ciągu dnia).

 

W PODRÓŻY

Okres świąt wiąże się niejednokrotnie z długotrwałą podróżą publicznymi środkami komunikacji lub własnym samochodem. Dla swojego bezpieczeństwa, jak i bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego jedźmy rozważnie i ostrożnie. Pamiętajmy o zapięciu pasów i przewożeniu dzieci w fotelikach.

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi spędzi setki kilometrów w drodze, dlatego pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują nam bezpieczną podróż:

  • Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, podobnie jak każdy pasażer, natomiast dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą.
  • Ogromne niebezpieczeństwo na drogach stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w organizmie wpływa na koncentrację i refleks, mogąc skutkować tragicznym wypadkiem.
  • Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Opuszczając samochód nie należy pozostawiać w nim w miejscach widocznych żadnych wartościowych przedmiotów typu telefon komórkowy, torebka, laptop, dokumenty, panel radioodtwarzacza itp. Jeżeli takie rzeczy z jakichś powodów musimy zostawić w pojeździe, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Często zdarza się też, że skradziony w wyniku rozbicia szyby przedmiot, stanowi o wiele mniejszą wartość lub nawet jest bezwartościowy w porównaniu do wartości rozbitej szyby.

Także jako piesi, pamiętajmy o prawidłowym poruszaniu się po drodze. Zwracajmy uwagę, aby przekraczać jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a w porze wieczorno-nocnej używajmy odblasków – wszystko po to, aby bezpiecznie dotrzeć do domu.

 

TRADYCJA Z ROZSĄDKIEM


Sądecka Policja podczas całego okresu świąt wielkanocnych będzie również reagować na wszelkie próby zakłócania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Należy pamiętać, że tradycja związana z tzw. Śmigusem-Dyngusem powinna być kultywowana w granicach rozsądku, tak by nie przerodziła się w chuligański wybryk zagrażający bezpieczeństwu innych.

Przypominamy, że w przypadku oblewania osób, które sobie tego nie życzą, pojazdów w ruchu itp. popełniamy wykroczenie, którego sprawca ponosi konsekwencje. Może to być nałożona przez policjantów grzywna w postaci mandatu karnego bądź skierowanie wniosku o ukaranie do sądu.

Wspólnie zadbajmy o to, żeby Wielkanoc była bezpieczna.

 KMP NS

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"