Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Skaczemy na ratunek Tomkowi! Potrzebni dawcy szpiku. Rusza akcja w Starym Sączu i Barcicach

Opublikowano: 4 marca, 2022 o 8:01 am   /   przez   /   komentarze (0)

20 marca 2022 roku w Starym Sączu i Barcicach ruszy akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku dla harcerza Tomka Janczaka. Do udziału w tej wspaniałej inicjatywie zachęcali organizatorzy akcji: radna Magdalena Sznajder, przewodniczący osiedla Północ Antoni Sznajder, prezes OSP Roman Jop, Anna Dorsz, koordynator do spraw rekrutacji dawców DKMS oraz zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Starym Sączu.

20 marca w remizie OSP w Starym Sączu oraz Szkole Podstawowej w Barcicach w godzinach 10:00-18:00 odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku dla chorego na białaczkę harcerza z Barcic. W ten dzień zaplanowano także szereg towarzyszących imprez. Będzie to Dzień Otwarty OSP oraz Dzień Otwarty Harcerstwa.

4 lutego zostanie w pamięci Tomka Janczaka i jego rodziny na zawsze. Wiele pytań, niedowierzanie, paraliżujący strach. Tomek usłyszał diagnoza: ostra białaczka szpikowa z bardzo dużą leukocytozą. Jakiś czas temu Tomek spełnił swoje wielkie marzenie.

Odważyłem się na oddanie 3 skoków spadochronowych w Aeroklubie w Krośnie. To było ekscytujące. Ta adrenalina. Te emocje. Nigdy tego nie zapomnę -mówi Tomek –od kilku tygodni znów czuję, że spadam. Ale teraz to uczucie nie jest już przyjemne. Teraz jest we mnie strach i obawa o to co będzie dalej.

-Działamy mówi radna Magdalena Sznajderwraz z zarządem osiedla Północ, strażakami z OSP Stary Sącz oraz harcerzami z Barcic ruszamy z akcją rejestracji potencjalnych dawców. Zachęcamy do włączania się w akcję. Głęboko wierzę, że uda się znaleźć dawcę dla Tomka a także pomóc innym osobom, które potrzebują przeszczepu szpiku.

Tomek jest ukochanym synem i starszym bratem. Chodzi do klasy maturalnej o profilu wojskowym. Kilka tygodni temu bawił się ze swoimi kolegami i koleżankami na studniówce. Jego pasją są wycieczki górskie, harcerstwo i wojsko. W przyszłości chciałby zostać zawodowym żołnierzem.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać osoba między 18 a 55 rokiem życia, w ogólnie dobrym stanie zdrowia. Warto w ten dzień odwiedzić nasz punkt rejestracji. Nie każda choroba wyklucza nas z rejestracji. O wszystkim poinformujemy na miejscu -mówi Anna Dorsz, koordynator do spraw rekrutacji dawców DKMSdzisiaj mamy dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia. W 90 % jest to pobieranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Szpik NIE jest pobierany z kręgosłupa.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"