Na sygnale, Z ostatniej chwili

Próbował wyłudzić od starszej kobiety ponad 10 tysięcy złotych

Opublikowano: 17 kwietnia, 2019 o 6:52 am   /   przez   /   komentarze (0)

Mimo licznych apeli Policji o rozwagę i ograniczone zaufanie podczas prowadzenia rozmów telefonicznych z osobami  proszącymi o przekazanie pieniędzy, nadal dochodzi do wyłudzeń metodami stale modyfikowanymi przez sprawców. Kilka dni temu oszust  wykorzystując metodę „na funkcjonariusza CBŚP” próbował wyłudzić od starszej kobiety ponad 10 tysięcy złotych.

We czwartek, 11 kwietnia 2019 roku około godziny 13:30 do 63-letniej mieszkanki Krynicy-Zdroju na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który podawał się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Mężczyzna dzwonił z zastrzeżonego numeru telefonu i dla uwiarygodnienia swojej osoby przedstawił się jako policjant oraz podał numer identyfikacyjny. Poinformował kobietę, że w banku, w którym ulokowała swoje oszczędności pracują skorumpowane osoby, które chcą wypłacić pieniądze z jej konta. Fałszywy funkcjonariusz CBŚP powiedział, że ochroni oszczędności 63-latki przed oszustami i polecił, by podała mu numer identyfikacyjny do logowania się przez Internet do konta bankowego wraz z hasłem dostępu. Kobieta uwierzyła rozmówcy i podała mu dane, o które prosił. Po chwili na swój telefon komórkowy otrzymała wiadomość SMS z jednorazowym kodem do wykonania przelewu na kwotę 10 500 złotych, który również przekazała oszustowi. Następnie mężczyzna poprosił, by nie odkładała słuchawki przez kilka minut. Zapewniał, że jej środki będą bezpieczne mimo, że będzie to wyglądało tak, jakby ktoś wykonał przelew z konta. Dodatkowo zabronił kobiecie kontaktować się z kimkolwiek, wmawiając jej telefon jest na podsłuchu oszustów i w przeciwnym razie nie uda się ich zatrzymać.

Po zakończonej rozmowie 63-latkę ogarnął niepokój i z telefonu sprzedawczyni z pobliskiego sklepu zadzwoniła na Policję. Dyżurny w krynickim komisariacie po otrzymaniu zgłoszenia niezwłocznie skierował we wskazane miejsce policjanta, który natychmiast udał się z roztrzęsioną kobietą do placówki bankowej, gdzie ulokowane były jej oszczędności. Tam w porę udało się zablokować konto i możliwość wypłaty środków, a w efekcie kobieta nie straciła 10 500 złotych.

***

W związku z zaistniałym zdarzeniem sądecka Policja przestrzega i apeluje o ostrożność.

Żeby nie dać się oszukać pamiętaj, że:

  • policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy!
  • nigdy nie dzwonią do mieszkańców, by zaproponować im udział w prowadzonych przez siebie działaniach!
  • nigdy nie odbierają pieniędzy, jak również nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom czy przelewanie na konta bankowe!

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać w podobny sposób, podając się przez telefon np. za policjanta, urzędnika czy krewnego – natychmiast zakończmy rozmowę telefoniczną! Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich albo zadzwońmy na numer alarmowy 997 lub 112 (należy pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystanie z innego aparatu telefonicznego).

Pamiętajmy, że wyobraźnia oszustów nie zna granic, a najczęściej wykorzystują oni zaufanie i dobre serce ludzi.

KMP NS

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a