Na sygnale, Z ostatniej chwili

Wypadek na spływie Przełomem Dunajca. Nie żyje flisak

Opublikowano: Maj 16, 2019 o 7:50 am   /   przez   /   komentarze (0)

Podczas spływu przełomem Dunajca 58-letni flisak wypadł z tratwy przewożącej turystów. Mężczyzna wpadł do lodowatej wody. Mimo reanimacji nie udało się go uratować – poinformowali w środę słowaccy ratownicy górscy.

Do zdarzenia doszło około godziny 12:00 na wysokości kościoła w Sromowcach Niżnych. Ze wstępnych informacji wynika, że łódź z 12 turystami była niebezpiecznie znoszona przez nurt rzeki. Flisakom nie udało się opanować sytuacji, a jeden z nich wpadł do lodowatej wody. Mężczyzna został wyciągnięty na brzeg po słowackiej stronie Dunajca, gdzie był reanimowany. Niestety nie udało się go uratować. Poszkodowanego z wody wyłowił drugi flisak i przypadkowy wędkarz. Pozostałym osobom nic się nie stało.  Sama łódź z pasażerami bezpiecznie dobiła do brzegu.

Dochodzenie w sprawie wypadku prowadzi słowacka policja.

Ponieważ wypadek zdarzył się po stronie słowackiej, to postępowanie na obecną chwilę prowadzą słowaccy funkcjonariusze – powiedziała rzeczniczka nowotarskiej policji Dorota Garbacz.

Spływ przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji Małopolski. Każdego roku ze spływu korzysta ponad 300 tys. turystów. Spływ odbywa się na drewnianych tratwach, a każda z nich jest obsługiwana przez dwóch flisaków. Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich organizuje spływy od 1934 r., ale pierwsze spływy turystyczne organizowano tu już w połowie XIX wieku.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a