Kultura, Z ostatniej chwili

„Dziady” w zabytkowej dworskiej kaplicy

Opublikowano: 2 grudnia, 2017 o 9:59 am   /   przez   /   komentarze (0)

W ostatnim dniu listopada nauczyciele Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach  spotkali się na wspólnym czytaniu drugiej częściDziadów” Adama Mickiewicza.

Zarówno czas, jak i miejsce, nie były przypadkowe. Na miejsce spotkania wybrano zabytkową kaplicę dworską, która była kiedyś rodzinnym cmentarzem. W jej piwnicach grzebano zmarłych.

Był tutaj pochowany m.in. uczestnik powstania styczniowego Adam Dąbrowa Morawski.

Tworzyło to niepowtarzalny klimat i skłaniało do refleksji, pozwoliło spojrzeć na sprawy ziemskie i wieczne oczami naszych przodków i skonfrontować je z wyobrażeniami i oczekiwaniami ludzi współczesnych – mówi Alicja Wąsowicz, dyrektor ZS w Marcinkowicach. – Tekst Mickiewicza na chwilę ożył, przemówił po raz już kolejny do zgromadzonych najpierw uczniów gimnazjum i szkoły średniej (w południe zagrano dwa przedstawienia dla młodzieży), a wieczornem dla niewielkiego grona mieszkańców Marcinkowic. Czytaniu towarzyszyła nastrojowa muzyka, a całość dopełniała scenografia, w której setki zapalonych świec odbijało swoje płomienie w rozstawionych wokół sceny lustrach.

Oprócz tekstu Mickiewicza przypomniana została również historia związana z obrzędem Dziadów.

W samym przedstawieniu wzięli udział nauczyciele. W rolę Guślarza wcielił się Grzegorz Damasiewicz, Widmo Złego Pana zagrał ks. Sebastian Musiał. Podwójną rolę – Starca i Aniołka –  zagrała dyrektor Alicja Wąsowicz, Kruka  – Mariusz Jop, Sowę – Anna Sarecka, ducha Zosi odegrała Aneta Próchnicka. W Chórze oprócz wspomnianych aktorów wystąpili Maria Zając i Elżbieta Gibas, która wyreżyserowała spektakl.

Oprac. Starostwo Powiatowe/Fot. Archiwum szkoły

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a