Kultura, Z ostatniej chwili

W hołdzie dla Podhalańczyków

Opublikowano: Grudzień 4, 2017 o 4:03 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W 99 rocznicę utworzenia I Pułku Strzelców Podhalańskich na mszy świętej w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu spotkali się wszyscy, którym droga jest tradycja tej jednostki (3 grudnia). W nabożeństwie udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy z Ziemi Sądeckiej i Podhala, służby mundurowe, strzelcy, młodzież szkolna, grupy rekonstrukcyjne. Nowy Sącz reprezentował zastępca prezydenta miasta Wojciech Piech.

– Dzisiejsza msza święta odbywa się w intencji poległych i zmarłych żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich, biorących udział w umacnianiu państwa polskiego oraz w wojnie polsko-sowieckiej 1918-1920– powiedział na wstępie organizator uroczystości Leszek Konstanty. – Zaprosiliśmy przedstawicieli czterech powiatów, bowiem właśnie z tych powiatów wywodzili się rekruci I Pułku Strzelców Podhalańskich. Udziałem w dzisiejszej mszy świętej składamy hołd wszystkim, którzy oddali życie za wolną Polskę – podkreślił prezes Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej”.
Pułk otrzymał swoją nazwę 1 grudnia 1918 roku na wniosek pułkownika Andrzeja Galicy. Jednostka wzięła udział w obronie Lwowa i walkach z Ukraińcami w Małopolsce Wschodniej, w starciach z Czechami na Spiszu, Orawie i Śląsku Cieszyńskim oraz w wojnie z Rosją Sowiecką. – Te walki wymagały nieustającej gotowości bojowej w obronie odradzającego się, młodego państwa polskiego – powiedział przewodniczący mszy świętej ks. prałat Jerzy Jurkiewicz. – Napis na sztandarze pułku: Białystok, Brześć, Grodno, Kijów mówią o zasięgu walk pułku w obronie Ojczyzny.
Najcięższe walki pułk stoczył w Brześciu nad Bugiem. Na zamku królewskim w Nowym Sączu umieszczono tablice z nazwiskami 194 żołnierzy pułku, którzy oddali życie w walce za wolną Polskę. Liczne miasta i miejscowości z Podhala i Ziemi Sądeckiej, w tym w 1938 roku Nowy Sącz, w uznaniu zasług nadały pułkowi obywatelstwo honorowe.
Najcięższe walki pułk stoczył w Brześciu nad Bugiem. Na zamku królewskim w Nowym Sączu umieszczono tablice z nazwiskami 194 żołnierzy pułku, którzy oddali życie w walce za wolną Polskę. Liczne miasta i miejscowości z Podhala i Ziemi Sądeckiej, w tym w 1938 roku Nowy Sącz, w uznaniu zasług nadały pułkowi ob
Specjalnie na uroczystość organizatorzy sprowadzili pamiątkowy sztandar I pułku, który ks. Jurkiewicz nazwał „prawdziwą relikwią tamtych dni”. – Niech ona będzie takim głosem wołającym do nas, żyjących w XXI wieku i wzywającym do obrony naszej Ojczyzny na różne sposoby – zaapelował ks. prałat Jerzy Jurkiewicz. Po mszy delegacje samorządowców, grupy rekonstrukcyjne i młodzież złożyły kwiaty pod tablicami katyńskimi przy kościele św. Kazimierza.

nowysacz.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a