Na sygnale

Podsumowanie działań małopolskiej drogówki „TELEFON”

Opublikowano: Wrzesień 19, 2019 o 7:05 am   /   przez   /   komentarze (0)

16 września 2019 roku na terenie Małopolski policjanci ruchu drogowego przeprowadzili ogólnopolskie działania „TELEFON”. Ich celem było egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Podczas tych poniedziałkowych  działań skontrolowano 1451 pojazdów ujawniając 1298 wykroczeń, w tym 326 dotyczących korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku  – zatem co 4. ujawnione wykroczenie to korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. Za naruszenie przepisu policjanci nakładali  dwustuzłotowe mandaty i 5 punktów karnych.

Prawo o ruchu drogowym mówi: kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Jedyne, co można zrobić, to zastosowanie urządzeń głośnomówiących lub słuchawek połączonych z mikrofonem. Nie tylko rozmawianie, ale każda czynność, która wiąże się z trzymaniem urządzenia w dłoni podlega karze. Kierowca powinien  być skupiony na drodze, a nie na telefonie. Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem nawet przez kilka sekund nie obserwuje drogi. A przecież dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle  w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. rozpraszaczem dekoncentrującym kierowcę. Niższy poziom uwagi  powoduje wydłużenie czasu reakcji i może mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a