Na sygnale, Z ostatniej chwili

Sądecka Policja podsumowuje „Bezpieczne wakacje 2019″

Opublikowano: Wrzesień 10, 2019 o 6:57 am   /   przez   /   komentarze (0)

Za nami wakacje, a tym samym zakończyła się organizowana cyklicznie przez Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu akcja pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. Jej głównym celem było zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom oraz turystom wypoczywającym w naszym regionie, a w szczególności dzieciom i młodzieży.

W ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2019″ sądeccy policjanci promowali zasady bezpieczeństwa podczas licznych pikników i festynów, a w dniach od 22 do 25 lipca również w budynku Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, gdzie jak co roku zostały zorganizowane Dni Otwarte. W tym czasie odwiedziło nas blisko 130 małych gości z sądeckich przedszkoli oraz dzieci korzystające z wypoczynku organizowanego przez Urząd Miasta.

Podczas spotkań policjanci przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu oraz bezpiecznego poruszania się po drodze. Najmłodsi wraz z opiekunami obejrzeli wystawę okolicznościową przygotowaną z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej oraz 20-lecia istnienia Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu oraz mieli okazję zwiedzić budynek sądeckiej jednostki i poznać tajniki pracy policjantów.

Mając na względzie poprawę bezpieczeństwa, oprócz działań profilaktycznych i edukacyjnych, funkcjonariusze sądeckiej drogówki od początku wakacji prowadzili wzmożone kontrole uczestników ruchu drogowego, w szczególności w zakresie stanu trzeźwości kierujących, stanu technicznego i wyposażenia pojazdów oraz sposobu przewożenia najmłodszych.

W okresie od 19 czerwca do 31 sierpnia 2019 roku na terenie miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego doszło do 112 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 4 osoby, a 140 osób zostało rannych. Ponadto funkcjonariusze odnotowali 464 kolizje. Z kolei podczas ubiegłorocznych wakacji doszło do 109 wypadków, w wyniku których zginęło 10 osób, a rannych zostało 137. W tym czasie odnotowano również 476 kolizji. Pomimo ciągłych apeli o rozwagę i niewsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu, podczas wakacji funkcjonariusze zatrzymali 122 nietrzeźwych kierujących (w ubiegłe wakacje było ich 105).

Policjanci szczególną uwagę zwracali również na autokary turystyczne przewożące dzieci i młodzież w miejsca wypoczynku. W okresie wakacji, w wyznaczonym punkcie kontrolnym w zatoce autobusowej przy Bulwarze Narwiku w Nowym Sączu, funkcjonariusze skontrolowali 46 autokarów, a kontrole obejmowały przede wszystkim sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, trzeźwości kierowcy oraz jego czasu pracy, posiadanych przez niego dokumentów i  uprawnień. Podczas kontroli funkcjonariusze zatrzymali cztery dowody rejestracyjne z uwagi na zły stan techniczny autokarów.

Akcja pod hasłem „Bezpieczne wakacje 2019″ zakończyła się w niedzielę 1 września piknikiem rowerowym z licznymi atrakcjami. W Małopolskim Parku Rekreacji Przestrzennej przy ulicy Nadbrzeżnej w Nowym Sączu dużą popularnością cieszyło się stoisko sądeckiej Policji, gdzie funkcjonariusze m.in. przekazywali ulotki i materiały profilaktyczne, a także przypominali najmłodszym o zasadach bezpiecznego poruszania się na rowerze i po drogach w związku powrotem uczniów do szkoły po wakacyjnej przerwie. Tradycyjnie każdy chętny mógł również obejrzeć z bliska policyjny sprzęt, radiowóz czy motocykl.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a