Na sygnale, Z ostatniej chwili

Zakopane pogrążone w bólu. Burmistrz ogłosił żałobę. 100 rannych i 4 zabitych

Opublikowano: Sierpień 22, 2019 o 9:40 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W związku z tragicznym finałem burzy z piorunami w Tatrach, Leszek Dorula – burmistrz Zakopanego ogłosił żałobę. W górach zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci (10-letnia dziewczynka i 14-letni chłopiec). Ponad sto rannych trafiło do szpitali w Zakopanem, Krakowie, Limanowej, Suchej Beskidzkiej i Nowym Targu. Wyrazy współczucia wyraził również premier, Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda. 

– Ogłaszam żałobę na terenie Miasta Zakopane w związku z tragicznymi wydarzeniami w Tatrach w dniu 22 sierpnia 2019 r., w wyniku których zginęli turyści porażeni piorunem, a wiele osób podczas gwałtownej burzy zostało poszkodowanych. Żałoba trwać będzie w dniach 23 – 25 sierpnia – poinformował Leszek Dorula.

Dzisiaj nad Tatrami przeszła burza. Na Giewoncie, obleganym w sezonie wakacyjnym, było w tym czasie ok. 100 osób. Nie wszyscy zeszli ze szlaku, słysząc zbliżającą się burzę. W relacjach świadków pojawiają się też głosy, że nie dało się szybko zareagować na tak gwałtownie rozpętaną nawałnicę.

Liczba ofiar wciąż się zmienia. Informacje z ostatniej chwili mówią o czterech ofiarach śmiertelnych (jest wśród nich dwoje dzieci) i kilkudziesięciu poszkodowanych ciężko i bardzo ciężko. Tak tragicznej w skutkach burzy Zakopane nie przeżyło już dawno. Ostatnią tak gwałtowną burzę, która przyniosła ofiary, odnotowano przed 80 laty – wtedy 15 sierpnia na Świnicy zginęło sześć osób.

Na znak żałoby przed Urzędem Miasta Zakopane zostaną wywieszone i opuszczone do połowy masztu flagi państwowe i miejskie. Odwołana została także część artystyczna zaplanowanego na piątkowy wieczór koncertu finałowego 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Ma odbyć się jedynie uroczyste wręczenie nagród dla zwycięskich grup.

W piątek w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach zespoły folklorystyczne biorące udział w zakopiańskim festiwalu będą wspólnie modlić się w intencji ofiar tragedii w Tatrach, a także o zdrowie wszystkich poszkodowanych oraz w intencji służb zaangażowanych w akcję ratunkową.

Uruchomiono infolinię DLA RODZIN OSÓB POSZKODOWANYCH PODCZAS BURZY W TATRACH 18 20 17 100

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a