Wydarzenia

Budżet obywatelski czyli tyle głosów naraz!

Opublikowano: Kwiecień 19, 2015 o 11:48 am   /   przez   /   komentarze (13)

Stary Sącz jest pierwszym miastem w powiecie nowosądeckim, w którym mieszańcy mogą zadecydować na co wydać „swoje” pieniądze w ramach budżetu obywatelskiego! Do „rozdania” jest 400 tys złotych. Zgłoszono 31 projektów. 

Głosowanie ruszyło 15 kwietnia, niestety z problemami technicznymi. Niektórzy mieszkańcy nie mogli zagłosować, a komunikat „Twój nr pesel został już wykorzystany” wzbudził oburzenie co przełożyło się telefonami i listami do naszej Redakcji.

Interweniowaliśmy! Okazało się  że takie zdarzenie zaistniało w związku z problemami synchronizacji bazy danych po zmianie ewidencji ludności. Ściślej rzecz ujmując system „nie widział” nr pesel.

MSW wprowadziło nowy system „źródło” a nasze rejestry zewnętrzne są synchronizowane na podstawie tego programu. Obecnie wszystkie nr pesel się generują i do godziny problem powinien zostać rozwiązany  -powiedział nam Aleksander Kowal, informatyk UM.

I tak też się stało! Problem został rozwiązany i lawinowo posypały się glosy! 

Dosłownie lawinowo…..a to za sprawą pewnych „grup poparcia” które krążąc po starosądeckim Rynku, parku, Osiedlach i Sołectwach zbierały nr pesel. To wzbudziło wiele kontrowersji i komentarzy ze strony mieszkańców:

– Chodzą po mieście i zbierają podpisy i PESEL. Wiekszośc numerów PESEL juz mieli (zbierajac podpisy o poparcie projektu). Następnie glosują online. Stan ponad 600 głosów na jeden projekt w 20 godzin od startu głosowania. O 8 rano juz było 300. Wszystko jasne. Głosowanie online powinno zostać unieważnione. Głosowanie tylko z Urzędzie metoda tradycyjna – pisał MARCIN.

– niestety bardziej kreatywni wygrywają a maruderzy siedzą w domach i głupio komentują…- wtórował OTTO

Tak zgadzam się, bardziej kreatywni i pomysłowi zbierają głosy, szukają poparcia wśród mieszkańców. A Ci mniej kreatywni siedzą na kompie i komentują. Ale żeby z domu wyjść i iść do ludzi, opowiedzieć o swoim projekcie i pomyśle to się nie chce –komentowała LILA

Ci tzw. „bardziej kreatywni” będą mieli teraz mały problem, bo okazuje się, że dane osobowe wielu ludzi zostały wykorzystane bez pozwolenia. A to jest karalnepodsumował MARUDER- bo w Gaboniu jedna osoba zebrała od wszystkich PESELe i nazwiska i hurtem je wklepywała. Naiwni ludzie dają swoje dane na prawo i lewo a przecież to głupota, zaraz się może okazać że ktoś na nich wziął chwilówkę….

Cóż, w przypadku co najmniej jednego projektu głównym agitatorem był ksiądz podczas mszy, więc ludzie zrobili to co im kazał. Popatrzcie sobie na druk listy poparcia na stronie urzędu – tam nie trzeba było podawać PESELu! Jak krążyły jakieś listy na których ludzie je podawali to były to na pewno te. I tak demokracja przegrała z kościołem….- pisał wzburzony TOMEK

Głosowanie elektroniczne z wymaganym nazwiskiem i nr pesel budzi w moim odczuciu bardzo poważne wątpliwości. W ostatnim okresie obfitującym w różnego rodzaju wybory, akcje społeczne, podpisywanie list poparcia itp. wiele osób (szczególnie tych aktywnych) może być w posiadaniu setek , a nawet tysięcy tego typu danych. Może to w znaczący sposób zaważyć, a nawet prowadzić do niezamierzonych przez organizatorów rozstrzygnięć , zwłaszcza, że chodzi tu nie o drobne upominki czy słodycze, lecz pieniądze (niezbyt okazałe jak na inwestycje, ale dla jednostki nawet całkiem spore) -zaznaczył ABW

– Urząd i tak posiada Twój czy mój pesel, serwis budżetu jest urzędowy. Gorzej z akcjami zbierania podpisów „poparcia” przy głosowaniu. Podajecie te dane na własne ryzyko. Taki pesel podany jakiejś osobie może być wykorzystany nie tylko do głosowania:) (co nawiasem mówiąc nie do końca jest poprawne, gdyż moim prawem jest oddanie lub nie głosu wg swojego uznania i zrobienie tego osobiście a nie za pomocą pośrednika – zwłaszcza, że nie macie do końca pewności finalnie na co oddany zostanie ten głos) ale także potem może ktoś go wykorzystać w innym celu. Bardzo podoba mi się apel z artykułu:https://www.starosadeckie.info/wydarzenia/akcja-peselpomysl-zanim-go-podasz. Zastanówcie się zanim podacie innym swoje dane.odpowiedział JOHN

To nie fair z tymi nr. Nie tak powinno wyglądać głosowanie –piszą wzburzeni mieszkańcy

Zgadzam się. Całkowicie wypaczyło to sens budżetu obywatelskiego –podsumował gp

Kontrowersji sporo…..

Urząd Miejski po naszej publikacji artykułu  Akcja Pesel!Pomyśl zanim go podasz! wydał oświadczenie:

„Szanowni Państwo, do Urzędu dotarły informacje o tym, że w przypadku kilku projektów budżetu obywatelskiego zorganizowano akcje zbierania numerów PESEL, które następnie zostały wykorzystane do głosowania na konkretną propozycję.

W przypadku, gdy osoby podające swoje dane robiły to z pełną świadomością konsekwencji takiego działania, Urząd nie może kwestionować takiej decyzji. W przypadku, gdy jednak planowali Państwo oddać głos samodzielnie i okazało się to niemożliwe, prosimy o kontakt telefoniczny z Urzędem Miejskim (18 446 02 70), e-mailowy: informatyk@um.stary.sacz.pl lub też zapraszamy do Urzędu Miejskiego (ul. Stefana Batorego 25). Na miejscu będą Państwo mogli oddać głos tradycyjnie (za pośrednictwem kart do głosowania). Głosowanie w formie kart do głosowania trwać będzie do 30 kwietnia 2015 r. (do godziny 12:00).

Jednocześnie pragniemy zaapelować do Państwa o ostrożność przy podawaniu własnych danych osobowych poza instytucjami publicznymi – są to dane, które mogą być wykorzystywane niezgodnie z naszą intencją”

Jedno jest pewne! O Budżecie w Starym Sączu zaczęło być naprawdę GŁOŚNO. Ludzie tworzą grupy poparcia, zbierają podpisy krążąc od domu do domu, stojąc na przystankach i „zaczepiając „przechodniów. Pełna MOBILIZACJA???

Jak powiedział Burmistrz Jacek Lelek:

Wokół poszczególnych projektów, stworzyły się takie grupy poparcia i to jest jeden z ważnych i istotnych elementów budżetu obywatelskiego. To takie zaangażowanie, że ludzie zaczęli ze sobą rozmawiać na tematy związane z naszą Gminą i ich najbliższym otoczeniem.

Więc wszystko powinno być porządku?! Mobilizacja, zaangażowanie, grupy poparcia! To właśnie budżet obywatelski „okiem Starosądeczan”. Aż strach pomyśleć co się będzie działo za rok! Gdyż budżet obywatelski, będzie miał swoją kontynuację i po raz kolejny będzie można składać nowe propozycje i projekty. A znając „kreatywność” mieszkańców pierwsze głosy pojawią się już po północy!

Tak było i tym razem. Głosowanie ruszyło o północy 15 kwietnia a około 6 rano było już 150 głosów na jeden projekt!

Patrząc na ostatnią listę rankingową kreatywności i zaangażowania nie można odmówić Prehybianom, którzy zdobyli” lub jak kto woli „zebrali” 899 podpisów. Tuż za nimi znaleźli się mieszkańcy Osiedla Lipie (544 głosów) a podium zamyka Gaboń z dwoma projektami! Jeden uzyskał poparcie 422 a drugi 411 głosów!

Do końca głosowania pozostało jeszcze 14 dni! A więc niewiele…

PAMIĘTAJMY -możemy zagłosować tylko JEDEN RAZ —-> KLIKNIJ I ZAGŁOSUJ

OPIS WSZYSTKICH PROJEKTÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ:

 1. Oświetlenie ulicy źródlanej w Starym Sączu 
 2. Boisko do siatkówki plażowej w Cyganowicach 
 3. Budowa plenerowej sceny wiejskiej wraz z zagospodarowaniem terenu przy Świetlicy Środowiskowej w Popowicach
 4. Bezpieczne hybrydowe przejście dla pieszych w technologii LED (ul Podegrodzka/Braterstwa Ludów)
 5. Siłownia zewnętrzna w Moszczenicy Wyżnej
 6. Oświetlenie ulicy Cyganowice w Starym Sączu
 7. Siłownia pod chmurką w Moszczenicy Niżnej
 8. Plac zabaw na Osiedlu Lipie
 9. Siłownia z placem zabaw na Osiedlu Słonecznym
 10. Nagłośnienie do Biblioteki w Barcicach
 11. Cykl czwartkowych koncertów plenerowych na Starosądeckim Rynku 
 12. Kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy w Mostkach.
 13. Siłownia w Łazach Biegonickich
 14. Wiata przystankowa w Moszczenicy 
 15. Oświetlenie zielonej drogi w Barcicach Dolnych
 16. Zakup audiobooków, nowych książek i laptopa do PiMGBP w Starym Saczu Filia w Przysietnicy
 17. Rozbudowa miejsca spotkań, rekreacji i integracji mieszkańców wsi Myślec
 18. Oświetlenie drogi w stronę Korzeczkowa w miejscowości  Barcice
 19. Od przedszkola do seniora – rekreacja GLINIK
 20. Budowa placu zabaw z boiskiem do piłki siatkowej w sołectwie Gaboń-Praczka
 21. Zakup niezbędnych sprzętów dla Miejskiej Orkiestry Stary Sącz
 22. Amatorski tor motocrossowy
 23. Stroje dla zespołu Górali z Przysietnicy
 24. Stroje dla zespołu „Starosądeczan”
 25. Stroje dla zespołu „Prehybianie”
 26. Siłownia pod chmurką w Gaboniu
 27. Monitoring Osiedla Tysiąclecia i parkingu na ulicy Krakowskiej
 28. Strzelnica w Barcicach potrzebuje nowego sprzętu
 29. Naprawa trasy turystycznej na Makowicę
 30. Wakacyjne kształcenie wokalne z profesjonalistą
 31. Książki dla Starosądeckiej Biblioteki

 

 

 

Komentarze

Komentarze (13)

 • Kwiecień 19, 2015 o 1:05 pm Anonim

  Głosowanie on-line unieważnić. Tylko Urzędzie! To faktycznie wypaczyło sens głosowania

 • Kwiecień 19, 2015 o 1:05 pm ona

  900 podpisów Prehybianie? O MAMO

 • Kwiecień 19, 2015 o 1:30 pm witek

  Bardzo dobrze napisane

 • Kwiecień 19, 2015 o 3:40 pm mirka

  unieważanić glosowanie on-line. chodzą po ulicach i zbierają podpisy, to skandal!

 • Kwiecień 19, 2015 o 6:02 pm lex

  Pani z Prehybian wykorzystała dane osobowe i zagłosowała za ludzi, którzy poparli jej projekt! Żadnych konsekwencji pewnie nie poniesie…

 • Kwiecień 19, 2015 o 6:38 pm JiMi

  Hahaha… Macie teraz nauczkę Gabonscy latwowierzacy i sluchajacy księdza Jerzego Kulpy głupcy.Ja wysmialem to co ksiadz w niedziele pokazywal że niby to ma być siłownia na swiezym powietrzu i niczego nie podpisywalem i nie podpiszę i numeru pesel naszemu niby soltysowi ni podam chocby do mnie do domu przyszedł.Śmiać mi się chciało gdy w niedzielę wychodzac z kosciola widzialem jaka jest kolejka chetnych do zlozenia swojego podpisu i podaniu numeru pesel niewiadomo komu i w jakim celu(podobno ze w celu glosowania na silownie na swiezym powietrzu ktora ma byc za szkola w Gaboniu)no teraz to juz wiadomo w jakim celu.Myślałem że w Gaboniu są jeszcze mądrzy ludzie.Ale okazuje sie ze nie bo wystarczy ze ksiadz o czyms pisnie a juz wierza tak jakby to nie ksiądz tylko prezydent do nich mówił.Jaki soltys taki ksiadz a ludzie jeszcze głupsi.

 • Kwiecień 19, 2015 o 7:11 pm JiMi

  Myślałem,że są w Gaboniu jeszcze mądrzy ludzie!

 • Kwiecień 19, 2015 o 8:21 pm Ola

  A co Urząd zamierza zrobić z tym, że na niektóre osoby zagłosowano bez ich zgody?

 • Kwiecień 19, 2015 o 8:54 pm marta

  też jestem ciekawa, jakie konsekwencje poniosą Ci, którzy oszukali ludzi, którzy zgodzili sie ich poprzeć. Chodzi o zasady, zaufanie.

 • Kwiecień 20, 2015 o 3:33 pm Ula

  Fakt faktem, że mogli informować o tym do czego ma służyć ich lista poparcia, ale z drugiej strony dobrze, że podejmują jakąś inicjatywę, a nie tylko siedzą i narzekają:) Jak niektórzy hejterzy!;)

 • Kwiecień 20, 2015 o 6:03 pm U.K.

  Chciałam oddać swój głos na czwartkowe koncerty w rynku, które wspominam z ogromnym senstymentem z dzieciństwa, niestety poparłam inny projekt i „ktoś” wykorzystał mój głos! Pierwszy raz spotykam ludzi, dla których lista poparcia = oddany głos!

 • Kwiecień 23, 2015 o 9:43 am A..

  NO JASNE NAJLEPIEJ SIEDZIEĆ NA DUPIE I KRYTYKOWAĆ WSZYSTKO I WSZYSTKICH ZAMIAST WŁĄCZYĆ SIĘ I POMÓC JEŚLI JEST SZANSA ZROBIĆ COŚ DLA INNYCH BEZINTERESOWNIE BO PRZECIEŻ NIC WAS TO NIE KOSZTUJE A DZIECIAKI ZAMIAST SIĘ SZLAJAĆ NIE WIADOMO GDZIE MIAŁY BY ZAJĘCIE .A DO CIEBIE JIMI TO JAK RAZ BYŚ COŚ ZROBIŁ DLA INNYCH MOŻE POCZUŁ BYŚ SIĘ LEPIEJ SPRÓBUJ KIEDYŚ!!!

 • Kwiecień 25, 2015 o 10:49 pm obserweator

  Radio RDM czy jak mu tam podało że prawdopodobnie wyciekły nr pesel z jednego z ośrodków zdrowia (podano z jakiej miejscowości).W związku z tym mam pytanie do osób które mówią że to wspaniale pełna mobilizacja itd.A co się stanie jak osoby za które ktoś zagłosował bez ich wiedzy zaczną się zgłaszać do Urzędu albo i na Policję i będą się domagać informacji na jaki projekt i kto zagłosował w ich imieniu .Czy nie okaże się wtedy że królami polowania są osoby mające dostęp do pesli mieszkańców???!!!!!.Wystarczy sprawdzić IP komputerów z których oddano te głosy i przepytać na tę okoliczność ich właścicieli .Poświadczenie nieprawdy w celu uzyskania korzyści majątkowych???Nie chcę nawet myśleć

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a